Kendini gerçekleştiren kehanet

özet

Günlük hayatımızda sık sık kendimizle yahut bir oburuyla ilgili aklımızdan geçen kanıların gerçekleştiğine şahit olmaktayız. Rastgele bir olay yahut kişi hakkında beklentilerimiz, davranışlarımızı şekillendirmektedir. O denli ki kendimizi bazen kahin üzere hissetmemize neden olan bu olgu, bireylerin beklentisinin davranışı üzerinde güçlü tesiri olduğunu söz eden toplumsal psikoloji teorisidir. “Pygmalion Etkisi” ismi da verilen bu olgu alanyazında ‘’Kendini Gerçekleştiren Kehanet’’ olarak karşımızda çıkmaktadır. Kendini gerçekleştiren kehanet, bireyin kendisi yahut bir diğeri hakkındaki inançlarının davranışını değiştirme gücü olarak tanımlanmaktadır.

Günlük ömrümüzde sık sık kendimizle yahut bir diğeriyle ilgili aklımızdan geçen niyetlerin gerçekleştiğine şahit olmaktayız. Rastgele bir olay yahut kişi hakkında beklentilerimiz, davranışlarımızı şekillendirmektedir. O denli ki kendimizi bazen kahin üzere hissetmemize neden olan bu olgu, bireylerin beklentisinin davranışı üzerinde güçlü tesiri olduğunu söz eden toplumsal psikoloji teorisidir. “Pygmalion Etkisi” ismi da verilen bu olgu alanyazında ‘’Kendini Gerçekleştiren Kehanet’’ olarak karşımızda çıkmaktadır. Kendini gerçekleştiren kehanet, bireyin kendisi yahut bir oburu hakkındaki inançlarının davranışını değiştirme gücü olarak tanımlanmaktadır.

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: