Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi için tek bir yöntem bulunmaktadır. Katarakt ameliyatı bu konuda tedavi edici etkiye sahip olan tek yöntem olarak bilinmektedir. Ameliyatlarda lens uygulamaları da son dönemlerde mümkün hale gelmektedir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt ameliyatı ileri yaşta olan bireylerde ve bu rahatsızlık sebebi ile ciddi anlamda görme bozukluğu yaşayan bireylerde gerekli olmaktadır.

Katarakt Nasıl Oluşur Belirtileri Nelerdir?

Katarakt bulunan bireyler gerek uzağı gerekse yakını görmede büyük zorluk çekmektedir. Ayrıca bu bireylerde aşırı ışığa karşı hassasiyet oluşmaktadır. Göz yorgunluğu ile birlikte oluşan baş ağrısı, gözlük numarasının şık bir şekilde değişmesi gibi belirtileri de bulunmaktadır. Tek çözümü katarakt ameliyatı ile mümkündür.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Doğuştan gelen, yaşa bağlı olarak gelişip lens merkezini etkileyen ve yaşa bağlı gelişip lens çevresini etkileyen üç tür katarakt bulunmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Bir diğer adı makula dejenerasyonu olan sarı nokta hastalığı yaşa bağlı olarak gelişen bir göz rahatsızlığıdır. Kişilerin görmede en etkili olan ve görüşü netleştiren bölge makula bölgesidir. Bu bölgede meydana gelen sarı nokta reseptör hücrelerdeki ileri kayıplardan dolayı meydana gelmektedir.

Son zamanlarda özellikle yaşlı bireylerde oldukça sık duyulan sarı nokta hastalığı temelde bir göz rahatsızlığıdır. Sarı nokta kişilerin görmesini büyük oranda etkileyebilen bir rahatsızlık türüdür. Kişiler genellikle görme kaybı ile doktora başvuruda bulunurlar. Doktor ise şüphelendiği takdirde bir kaç tetkik istemektedir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Orta yaş ile birlikte kendini belli eden sarı nokta hastalığı genelde yaş ilerledikçe görülmektedir. Bu durum ortalama olarak 50 yaş üzeri bireylerde baş göstermekte olup 70 yaş üzeri bireylerde ise daha da artmaktadır.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var Mıdır?

Sarı nokta hastalığı Eksüdatif ve Eksüdatif olmayan şeklinde iki tipte bulunmaktadır. Bir diğer adı ile kuru ve yaş olacak şekilde bilinmektedir.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtiler Nelerdir?

Sarı nokta hastalığında bireyler ciddi görme kayıpları yaşayabilmekte olup düz çizgilerin dahi eğri görünmesi şikâyetleri mevcuttur. Kişiler çok daha fazla ışığa ihtiyaç duyabilmektedirler. Ayrıca bu kişiler az ışık bulunan ortamlardan rahatsızlık duyar ve ortama adapte olmakta zorluk çekebilirler.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı nokta hastalığının tanısının konabilmesi adına mutlaka göz ultrasonuna ihtiyaç duyulmaktadır. Kişiler belirtilerden şikayetçi ise göz doktoruna muayene olarak ultrason sonucuna göre tanı konulması yoluna başvurabilmektedir.

Makula Deliği Nedir?

Bir göz rahatsızlığı olan makula deliği temelde kişilerin tam olarak görme merkezinin ortasında bulunan deliğe verilen isimdir.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Genelde orta yaş ve üzeri bireylerde görülmektedir.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Makula deliğinin pek çok belirtisi vardır. Fakat en belirgin olanı kişilerin görme esnasında odaklandığı noktanın ortasında siyah bir leke oluşmaktadır.  Kişiler delik büyüdükçe ciddi görme kayıpları yaşayabilmektedir.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Makula deliği tanısının konabilmesi adına kişiler öncelikli olarak bir göz doktoruna muayene olmalıdır. Doktor bu durumdan şüphelendiği takdirde bir takım tetkiklere başvurabilmektedir. Kesin tanı için ise muhakkak göz tomografisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Makula Deliğinde Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Makula deliğinde tek bir tedavi edici yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi edici yöntem ise ameliyattır. Zira makula deliği adı ile anılan bu göz rahatsızlığı herhangi bir ilaç ve ya gözlük ile tedavi edilmesi mümkün olan bir durum değildir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: