Kasık Fıtığı Nedir, Neden Olur?

Kasık Fıtığı Nedir, Neden Olur?

Kasık fıtığı vakit zaman oluşan bazende birden kaybolan bir sıkıntıdır. Kasık fıtığı ayağa kalkmada ve ıkınmada öksürmede ortaya çıkar.

Fıtık Nedir?

Karın duvarından yırtıktan bir yerden çıkan ve iç organların altında bir şişlik oluşmasına fıtık denmektedir. Fıtık nedeni olan bu şişme bazen oluşur bazende zaten kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürük üzere nedenler ile fıtık ortaya çıkar. Genelde sırt üstü uzanınca fıtık kaybolur. Kasık fıtığı ilerledikçe artık şişlik daima hale gelir. Hasta bu periyotta rahatlamak İçin fıtığı eli ile içeri itmeye çalışır. Tüm karın fıtıkları doğuştan olan bir yerden çıkar. Kasık fıtıkları, göbek fıtıkları bunların hepsi zayıf olan yerden çıkar. Sonradan ola zayıf noktalar ise ameliyat noktalarıdır. Bu fıtıklara kesi fıtığı denmektedir. Fıtık oluşumu bir çok neden İle oluşur.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtığı genelde her 20 erkekten birinde görülür. Bağırsak ve kanallardaki sıkıntılar nedeni ile bu kasık çeşidi meydana gelmektedir. Karık duvarı genelde kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları çoğunluk olarak erkeklerde gözükmektedir. Bu kasık fıtıkları vaktinde kapanmaması sonucu artık meydana gelerek zayıf noktadan kendini gösterir. Kimi kasık fıtıkları zorlanma İle meydana gelir. Göbek deliğinden oluşan fıtıklar vardır. Bu fıtıklar Doğumda zayıf yer olduğu İçin meydana gelir. Bu çeşit fıtık genel olarak bayanlarda meydana gelmektedir. Bütün karın fıtıklarının Tedavisi yalnızca cerrahi müdahaledir. Fıtıkların oluşumu birebir araç lastiğinin balon vermesine benzeri. Hastaların hatta bir birçok kasık fıtığı olacağını fark ederler. Kasık fıtığı sırt üstü yatmak İle kaybolan bir fıtıktır. Bu kasık fıtığı kimilerinde şişlik ve ağrı meydana getirir. Kasık fıtıkları bilhassa atletlerde ve atletik yapıya sahip olan insanlarda sık gözükmektedir. Atletlerde adele yırtılmasıda bir kısmen fıtık üzeredir.

Kimlerde Görülür?

Hemen çabucak her cinsiyette görülür. 7 den 70’ e her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Birçok fıtıkların nedeni çabucak hemen kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtığı genelde erkeklerde, göbek fıtığı ise en çok bayanlarda görülür. Fıtıklar cerrahi müdahale olmadan aşka geçmez ve yok olmazlar. Fıtıklar kendi bir başlarına bırakılıp geçmesi beklenemez.

Riskleri Nelerdir?

Fıtıklar gün geçtikçe şişer büyür ve bunun sonucunda ağrı meydana getirir. Şayet fıtığın içinde sıkışan bağırsaklar var ise bu durum berbattır, zira heme ameliyat İle müdehale edilmesi gerekmektedir. Hem boğulan fıtık erkeklerde hormonlara ziyan vermektedir. Kasık fıtıkları erkeklerde cinsel meselelere da yol açar. Kasık fıtıkları vaktinde tedavi edilmediğinde ileride kronik meselelere neden olacaktır. Kasık fıtığının Tedavisi cerrahi metottur.

Eski metotlar ile fıtığa müdahale etmemelisiniz. Bilmediğiniz ve doktorunuza istişareden hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Rastgele bir durumda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

İyi günler dileriz. Sağlıklı günler ve sağlıcakla kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?