Kadınlarda İdrar Tutamama Neden Kaynaklanır?

Kadınlarda İdrar Tutamama Neden Kaynaklanır?

Belli bir yaştan sonra boy gösteren ve istemsiz olarak oluşan idrar tutamama, kadınlarda kontrolsüz olarak ortaya çıkan bir problemdir. İdrarını tutamama sorunu yaşayan birçok kadın bulunuyor ve hepsi de bu sorunun sebebini merak ediyor. İdrar kaçırma genellikle menopoz sonrası ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda oldukça sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan idrar kaçırma, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorundur. Hiç istenmeyen bir zamanda birden bire ortaya çıkan bu sorun sosyal hayatı alt üst etmektedir.

Aksırma, öksürme, gülme ya da ıkınma gibi durumlarda, karın iç basıncının artmasından dolayı kadınlar idrarlarını kaçırırlar. İdrar geldikten sonra tuvalete yetiştirilemez. İdrarlarını tutamayan kadınlar hijyen sorunu da yaşadıkları için bu durum onları hayli sıkar.

kadinlarda-idrar-tutamama-neden-kaynaklanir

İdrar Kaçırma Tipleri

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri incelendiğinde 4 tip idrar kaçırma problemi görülmektedir...

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Kadınlardaki idrar kaçırma probleminin en çok görülen nedeni strestir.

Urge Tipi İdrar Kaçırma: Güçlü bir tuvalete gitme ihtiyacı oluştuğunda, tuvalete yetişememe durumuna urge tipi idrar kaçırma denir. Bu problemin oluşmasına sebep olan şey, mesane kaslarının çok fazla aktif olmasıdır.

Miks Tip İdrar Kaçırma: Kadınlarda urge tipi idrar kaçırma ve stres kaynaklı idrarını tutamama problemlerinin her ikisinin birden görülmesi durumuna miks tip idrar kaçırma denir.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Mesaneye kapasitesinden fazla idrar depolandığında, idrara çıkma hissi oluşmadan az miktarda idrar kaçırma problemine verilen isimdir. Taşma tipi idrar kaçırma problemi olan kadınlarda, genel olarak mesanesini tam olarak boşaltamama hissi oluşmaktadır. Bu rahatsızlık; diyabet, omurilik yaralanması, pelvik cerrahi ve multipl skleroz (beyyni ve omuriliği tutan özbağışıklık hastalığı) gibi problemlere bağlı olarak kas tonusunun kaybolması ile oluşmaktadır.

İdrar Kaçırma Tedavisi: Tedavi şekli her tip idrar kaçırma ve kişiye göre farklılıklar gösterdiğinden, idrar kaçırma tipine göre tedavi şeklinin belirlenmesi ve mutlaka uzman doktora başvurulması gerekir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: