İşitme cihazları nasıl çalışır?

Tüm işitme cihazları, ortamdaki sesleri kulağınıza taşımak ve daha yüksek hale getirmek için aynı temel parçaları kullanır. Artık çoğu işitme cihazı dijitaldir ve tümü geleneksel bir işitme cihazı pili veya şarj edilebilir pil ile çalışır. Şarjlı işitme cihazları gibi yeni teknolojiler artık çoğu işitme cihazı merkezinde mevcuttur.

İşitme cihazlarındaki küçük mikrofonlar ortamdaki sesleri toplar. Bir çip, gelen sesi dijital koda dönüştürür. Sesi, işitme kaybınıza, dinleme gereksinimlerinize ve çevrenizdeki seslerin düzeyine göre analiz eder ve ayarlar. Amplifiye edilen sinyaller daha sonra tekrar ses dalgalarına dönüştürülür ve bazen alıcı olarak adlandırılan hoparlörler aracılığıyla kulaklarınıza iletilir.

 

İşitme cihazı türleri

İşitme cihazları, fiyat, boyut, teknik özellikler ve kulağınıza yerleştirilme şekilleri bakımından büyük farklılıklar gösterir. Aşağıdaki listede, kulakta en küçük ve en az görünen modellerden itibaren diğer yaygın işitme cihazı tipleri görülmektedir. İşitme cihazı üreticileri, çok fark edilmeyen işitme cihazı talebini karşılamak için daha da küçük işitme cihazları üretmeye devam ediyor. Ancak daha küçük cihazlar, ileri kayıplarda yeterli işitmeyi sağlama gücüne sahip olmayabilir.

Komple kanal içi (CIC) veya mini CIC

Komple kanal içi bir işitme cihazı, kulak kanalınızın içine sığacak şekilde kalıplanmıştır. Yetişkinlerde hafif ila orta derecede işitme kaybını telafi eder. Tüm işitme merkezlerinde yaygın olarak, kişiye özel kalıplar üretilerek yapılır.

En küçük ve en az görünen türdür. Rüzgar gürültüsünü alma olasılığı daha düşüktür. Daha kısa ömürlü ve kullanımı zor olabilen çok küçük piller kullanılır. Bu tür pilleri tüm işitme cihazı merkezlerinde bulabilirsiniz. Genellikle ses kontrolü veya yönlü mikrofon gibi ekstra özellikler içermez. Kulak kirine karşı hassastır ve kulak kiri hoparlörü tıkayabilir.

Kanal içi (ITC)

Bu tip işitme cihazı, işitme merkezinde kişiye özel kalıpla yapılır ve kulak kanalına kısmen oturur. Bu tür, yetişkinlerde hafif ila orta dereceli işitme kaybını iyileştirebilir.

Kulakta daha büyük stillere göre daha az görünür. Tamamen kanal içi modellere sığmayacak, ancak küçük boyutu nedeniyle ayarlanması zor olabilecek özellikler içerir. Kulak kirine karşı hassastır ve kulak kiri hoparlörü tıkayabilir.

Kulak içi (ITE)

Bu tip işitme cihazı iki tarzda özel olarak üretilmiştir - biri dış kulağınızın çanak şeklindeki alanının çoğunu dolduran (full shell) ve diğeri yalnızca alt kısmı dolduran (half shell). Her ikisi de hafif ila ileri derecede işitme kaybı olan kişiler için faydalıdır ve yönlü mikrofonlarla (gürültüde daha iyi işitme için iki mikrofon) mevcuttur.

Ses kontrolü gibi daha küçük tarzdaki işitme cihazlarına uymayan özellikleri içerir. Kullanımı daha kolay olabilir. Daha uzun pil ömrü veren daha büyük pil kullanılır. Kulak kirine karşı hassastır ve kulak kiri hoparlörü tıkayabilir. Küçük cihazlardan daha fazla rüzgar gürültüsü alabilir. İşitme merkezindeki uzmanınız rüzgar gürültüsü baskılama özelliği olup olmadığıyla ilgili bilgi verebilir. Küçük cihazlara göre kulakta daha çok görünür.

Kulak arkası (BTE)

Kulağınızın üst kısmına takılır ve kulağınızın arkasında durur. Bir tüp, işitme cihazı ile kulak kanalınıza oturan kulak kalıbını biririne bağlar. Bu tip, her yaştan insan ve hemen hemen her tür işitme kaybı olanlar için uygundur.

Geleneksel olarak en büyük işitme cihazı türüdür, fakat bazı modernize edilmiş yeni mini tasarımları da vardır. Yönlü mikrofonlara sahiptir. İşitme merkezindeki uzmanınız bunlardan maksimum fayda görmeniz için gerekli ayarlamaları yapacaktır. Diğer stillerden daha fazla amplifikasyon yapabilir. Diğer stillerden daha fazla rüzgar gürültüsü alabilir. Şarj edilebilir modelleri mevcuttur.

Alıcı (Hoparlör) kulak içi

Kulak kanalına oturan hoparlör veya alıcıya sahip kulak arkası işitme cihazına benzer. Tüp yerine küçük bir tel, kulağın arkasındaki parçayı hoparlöre veya alıcıya bağlar. İşitme merkezlerinde en çok tercih edilen modellerdendir.

Tipik olarak kulak arkası kısmı daha az görünür. Yönlü mikrofonlara sahiptir. Manuel kontrol seçeneklerine sahiptir. Şarj edilebilir modeli mevcut olabilir.

İşitme cihazınıza alışma

İşitme cihazına alışmak zaman alır. Amplifikasyona alıştıkça dinleme becerilerinizin kademeli olarak geliştiğini fark edeceksiniz. İşitme cihazı taktığınızda kendi sesiniz bile farklı geliyor.

İşitme cihazını ilk kez kullanırken şu noktaları aklınızda bulundurun:

İşitme cihazları işitme duyunuzu normale döndürmez. İşitme cihazları normal işitmeyi geri getiremez. Yumuşak sesleri yükselterek işitme duyunuzu iyileştirebilirler.

İşitme cihazına alışmak için kendinize zaman tanıyın. Yeni işitme cihazınıza alışmak zaman alır. Ancak ne kadar çok kullanırsanız, güçlendirilmiş seslere o kadar çabuk uyum sağlarsınız.

İşitme cihazını farklı ortamlarda kullanma alıştırması yapın. Güçlendirilmiş işitme duyunuz farklı yerlerde farklı ses çıkaracaktır.

Destek isteyin ve pozitif kalmaya çalışın. Pratik yapma isteği ve ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği, yeni işitme cihazınızla elde ettiğiniz başarıyı belirlemenize yardımcı olur.

Takip randevularınızı aksatmayın. İşitme merkezindeki ayar ve bakım randevularınız, cihazınızdan aldığınız verimi artıracaktır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: