İnfertilite nedir?

özet

İnfertilite, cinsel olarak etkin, korunma tekniği kullanmayan bir çiftin 1 yıl içinde spontan gebelik elde edememesi olarak tanımlanır. Çiftlerin yaklaşık %15’i 1 yıl içinde gebelik elde edememekte ve kısırlık için tıbbi tedavi aramaktadır. Çiftlerin %50’sinde, ekseriyetle olağandışı semen parametreleri ile birlikte erkek kısırlığına bağlı faktör bulunur. Bu nedenle bu çiftlerde erkek hastaların ürolog tarafından detaylı tıbbi değerlendirmeden geçmesi gerekir.

Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?
Birçok durumda, kısırlığın rastgele bir belirtisi yoktur. İlgi, ereksiyon ve boşalma ekseriyetle meselesiz gerçekleşir. Meninin ölçüsü ve görünümü çoklukla dışarıdan olağan görünür.

Erkek kısırlığına ne sebep olur?
Erkek kısırlığına ekseriyetle sperm üretimini yahut sperm taşınmasını etkileyen sorunlar neden olur. Tıbbi testler yoluyla, hekiminiz sorunun nedenini bulabilir. İnfertil erkeklerin yaklaşık üçte ikisinin testislerinde sperm imalinde sorun vardır. Testislerde sperm üretimini etkileyen birçok neden olmasına karşın bazen rastgele bir sebep de bulunamaz. Spermi testislerden penise
götüren tüplerdeki tıkanıklıklar, menide büsbütün sperm eksikliğine neden olabilir. Kısırlığın öteki daha az görülen nedenleri şunlardır: döllenmenin gerçekleşmesi için spermin yumurtaya ulaşmasını etkileyen cinsel meseleler (100 kısır çiftten biri); hipofiz bezinde
sentezlenen düşük hormon düzeyleri (100 kısır erkekten biri); ve sperme karşı gelişen antikorlar (16 kısır erkekten biri).

Erkek kısırlığı nasıl teşhis edilir?
Teşhis, detaylı tıbbi hikaye ve ejakülattaki spermin sayısını, halini ve hareketini denetim etmek için bir semen tahlili ile birlikte fizik muayeneyi içerir. Sperm üretimini denetim eden hormon düzeyleri yahut genetik testler gerektiğinde istenebilir. Bazen testis biyopsileri yahut testis-prostat ultrasonu yapılır.
Kısırlık, bir partnerin öbür bir ilgiden çocuğu olsa bile, hem erkek hem de bayan partnerin gözden geçirilmesini gerektiren bir çift sorunu olarak düşünülmelidir. Erkek kısırlığı, testosteron eksikliği yahut eşlik eden testis kanseri üzere diğer (muhtemelen teşhis edilmemiş) sıhhat meselelerinin bir işareti olabilir, bu nedenle araştırılması değerlidir.

Erkek kısırlığı nasıl tedavi edilir?
Muayene ve testler sonrasında saptanan rastgele bir kısırlık nedeni bulunması halinde bu nedene yönelik cerrahi tedavi, enfeksiyonların tedavisi ve hormon tedavisi uygulanabilir. Bu metotların de yarar etmemesi halinde hastaya yardımcı üreme teknikleri (tüp bebek) önerilir.

Erkek kısırlığını önlemek için rastgele bir şey yapabilir miyim?
Sigara içmekten, çok alkolden, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan, dar iç çamaşırlarından kaynaklanan ısı artışından ve (vücut geliştirme yahut spor gayeli alınan) anabolik steroidlerden kaçınmak en güzelidir zira bunlar sperm üretimine önemli ziyan verebilir.

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: