İmtihan derdi ve depresyon ortasındaki münasebet

özet

İmtihanlar, insan hayatının kıymetli bir kısmında yer edinmektedir. Yalnızca eğitim sürecinde değil meslek basamaklarında yükselmek için de farklı bir kıymeti bulunmaktadır. İmtihanlar, her birey için farklı manalar taşımaktadır. Birebir vakitte imtihanların farklı ruhsal tesirleri de kelam konusu olup bunlardan biri imtihan tasası olarak bilinmektedir. Elbette imtihan tasası beraberinde önemli ferdî, toplumsal ve bilişsel sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlardan yaygın olarak bilineni ise vakit zaman imtihan korkusuna eşlik eden depresyondur. Bu yazıda imtihan tasası ve depresyon ortasındaki alaka incelenmektedir.

Sınav telaşı ve depresyon, pek çok öğrencinin akademik meslekleri boyunca karşılaştığı iki yaygın meseledir. İmtihan derdi akademik sürecin olağan bir modülü iken, depresyona yol açarsa sorunlu bir duruma dönüşebilmektedir.

Sınav tasası, yaklaşan bir imtihanla ilgili çok panik ve telaş olarak tanımlanır. Bu durum; uyku zahmeti, konsantre olma zahmeti, baş ağrısı, mide ağrısı üzere fizikî belirtiler üzere çeşitli hallerde kendini gösterebilir. Bu belirtilere başarısızlık korkusu, kişinin yeteneklerine olan itimat eksikliği yahut akademik talepler karşısında bunalmış olma hissi sebep olabilir.

Öte taraftan depresyon, ıstırap, ümitsizlik ve etkinliklere karşı ilgisizlik hisleriyle karakterize edilen daha önemli bir ruh sıhhati durumudur. Ayrıyeten yorgunluk, iştahta değişiklik ve uyku zahmeti üzere bedensel semptomlara da yol açabilir.

Sınav korkusu ile depresyon ortasında açık bir ilgi vardır. Araştırmalar, yüksek seviyede imtihan korkusu yaşayan öğrencilerin depresyon geliştirme mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi, imtihan telaşının, depresyon hislerini daha da artırabilen, kendinden kuşku duyma ve kendini eleştirme üzere olumsuz fikir kalıplarına yol açmasıdır.

Sınav tasası ve depresyonla gayret etmek için sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirmek kıymetlidir. Bu stratejiler rasyonel amaçlar belirlemeyi, şahsî bakıma öncelik vermeyi ve danışmandan yardım almayı içerebilir. Tıpkı vakitte toplumsal etrafınız ve ailenizle güçlü ilgiler kurarak, rahatlamayı sağlayan etkinliklerde bulunmak da kıymetlidir. Ek olarak, öğrenciler depresyonun ihtar işaretlerinin farkında olmalıdır.

Sonuç olarak, imtihan telaşı ve depresyon birçok öğrencinin akademik meslekleri boyunca karşılaştıkları iki yaygın problemdir. İmtihan tasası akademik sürecin olağan bir kesimi iken, depresyona yol açarsa sorunlu bir hal alabilir. Bu sıkıntılarla çaba etmek için öğrenciler sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirmeli, ferdî bakıma öncelik vermeli ve gerekirse profesyonel yardım almalıdır.

Kaynak: Tabip Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: