HPV Nedir? HPV Testi Neden Yapılır?

Bireylerde rahim ağzı kanserine ve genital siğillere neden olabilen bir virüstür.

HPV Virüsü (sürüntü) Nasıl Alınır?

HPV testi aynı simir testinde olduğu gibi vajina içinden alınan sürüntü örneği üzerinden incelemesi yapılır.

HPV Testi Nasıl Uygulanır? Kimlere Uygulanmalı?

Hpv testi Jinekolog muayenesi masasına alınır ve hastanın rahim ağzı açık tutması için spekulum denilen metal yerleştirilir Doktor küçük bir fırça ya da pamuk yardımı ile vajina içinde sürüntü örneği alır. Erkeklerde ise genital penis çevresinde sivil fark edildiği zaman o bölgeden örnek parça alınır. 30 ile 65 yaş aralığındaki olan kadınlarda 5 senede bir HPV testi yapılmalıdır.

HPV Nasıl Bulaşır? Kimlerde Görülür?

En çok cilt teması ile bulaşır. Taşıyıcı olan erkek veya kadından gerçekleştirilmiş olan cinsel ilişki sonrasında karşı taraftaki kişiye bulaşır. Sadece kadınlarda değil erkeklerde de yaş grubuna bakılmaksızın HPV virüsü görülebilir.

HPV Pozitif Ne Demek? HPV Negatif Ne Demek?

HPV testi pozitif olması hastalık var anlamına gelir. Hpv testi negatif çıkması ise bu virüsün kişide olmadığı anlamına gelir.

HPV Pozitif Belirtileri

HPV testi pozitif belirtileri virüs bulaştıktan 2 ile 6 ay sonra ortaya çıkan siğillerdir.

Check up Kimlere Yapılır

Check up herhangi bir yakınma olsun ya da olmasın her yaştan kişiye yapılabilir. Check up erken teşhis için yapılır ve tedaviye başlanır.

Check-up Nedir?

Hastalık belirtisi göstermeyen bireylerin sağlıkları hakkında kendilerine yaptırmış olduğu genel bir sağlık taramasıdır.

Check up Neleri Kapsar?

Tahlil röntgen tetkikler akla gelmiş olsa da check up bunlardan daha fazlasını kapsar. Sadece çekim ile iş bitmez.

Check-up Nasıl Yapılır?

Check up esnasında kişinin genel sağlık durumunu belirlemek için kalp tansiyon, nabız, solunum hızı ölçülür. Daha sonra pek çok branş hekimleri ile görüşme yapılarak gerçekleştirilir.

Check-up Paketleri Nelerdir?

Check-up paketleri biyokimyasal tetkikler, radyolojik görüntülemeler, diyabet şeker hastalığı tarama testleri ve kardiyolojik taramalardır. Ayrıca kan yağları temel vitamin ve minerallerin incelemeleri, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri ve tiroid testleridir

Check up Ne Kadar Sürer?

Check up çekim işlemi çekabın kapsamına göre 2 ya da 3 saat arası kadar sürer.

Check up Neden Yaptırmalısınız?

Gizli kalmış ve ileride hastalıklara yol açabilecek sorunların belirlenmesi ve önleyici tedbirlerin alınması için yaptırılması gerekir.

Ultrason Nedir?

Ultrason tıbbi görüntüleme yöntemidir. Pek çok hastalığın ön teşhisinde kullanılır. Fakat daha çok karın organları gibi ses dalgalarının kolay bir şekilde geçebileceği konumdaki organların tetkikinde etkili bir inceleme yöntemidir.

Ultrason Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Hamilelerde bebeğin sağlık durumuna, kalbin çalışma düzeninin olası aksaklıklarının tespitinde, çeşitli enfeksiyonların araştırılmasında kullanılır. Ayrıca safra kesesi taşı ve hastalıklarının tespiti, meme ve yumuşak dokularda gelişen tümörlerin araştırılması da kullanılır.

Ultrason Nasıl Uygulanır?

Hastadan hastane elbisesi giymesi talep edilir ve ultrason yapılacak olan bölgeye jel sürülür radyoloji uzmanı ses dalgalarını gönderecek olan ultrason prob kısmını görüntüleme yapılacak bölge üzerinde gezdirir.

Ultrason Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Görüntüleme yapılacak olan alana göre aç ya da mesanenin dolu veya boş olması talep edilir. Ultrason görüntülenmesinde yapıldığı odada elektronik cihazların olmaması gerekir.

Ultrason Ne Kadar Sürer?

Ultrason görüntülenmesi görüntülenecek olan alanın az veya çok olmasına bağlı olarak 30 ile 60 dakika arasında sürebilir.

Ultrason Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Ultrason sonuçları çoğunlukla aynı gün içinde ya da bir gün sonrasında hazır hale getirilir. Ultrason görüntülemesi ile elde edilmiş olan görüntülerin uzman radyolog tarafından analizi yapılır. Analiz yapılıp değerlendirildikten sonra bir rapor hazırlanır ve doktora gönderilir.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: