Hemoptizi Kanser Belirtisi Olabilir

Akciğer kanseri, akciğer dokusundaki hücrelerin kontrolden çıktığı bir hastalıktır.

British Medical Journal'a (BMJ) göre, ana durum her yıl binlerce kanser hastasını etkiliyor. Akciğer kanseri belirtilerinin farkında olmak önemlidir. Hastalığın erken teşhisi, sağkalımı büyük ölçüde artırır. Semptomlar akciğer kanserinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu bakımdan hemoptizi çok önemlidir.

Akciğer kanserinin seyrini belirleyen birçok faktör vardır. Hastalığın evresi en önemlisidir. Ancak semptomların türü de akciğer kanseri için önemli bir ipucudur. BMJ'ye göre hemoptizi hayatta kalma şansınıza ışık tutuyor. Hemoptizi, akciğer kanserinin yaygın bir belirtisidir.

Tıbbi terim, glottisin (ses telleri arasındaki alan) altındaki bir kaynaktan kan gelmesi olarak tanımlanır. Az miktarda kandan potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir kanamaya kadar değişebilir. Hemoptizi, akciğerlerden veya bronşlardan hemoptizi olarak tanımlanır.

Ağızdan gelen her kanama hemoptizi değildir. Akciğerlerden kanama olan hemoptiziden ayırt etmek çok önemlidir.

Çünkü mide-bağırsak kanaması, burun kanaması ve boğaz sorunları ağızdan kan sızmasına neden olabilir. Akciğer kanseri belirtileri öksürük dışındaki belirtileri içerir.

Cancer Research UK'ye göre, daha sık öksürük ve öksürükte zaman içinde değişiklikler de akciğer kanserine işaret edebilir. Belirtiler birbirine çok benziyor Öksürükte bir değişikliğin her zaman ciddi bir işaret olmadığını unutmayın.

Örneğin öksürük, koronavirüs veya soğuk algınlığının bir belirtisi olabilir. Yeni bir öksürüğünüz veya kötüleşen bir öksürüğünüz varsa doktorunuzu arayın.

akciğer kanseri belirtileri Eskiden iyi olan şeyleri yaparken nefes darlığı kanlı mukus kusması (balgam) göğüs ve omuz ağrısı Tekrarlayan veya geçmeyen göğüs enfeksiyonları iştahını kaybetmek her zaman yorgun (yorgun hissetmek) kilo vermek

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: