Hamilelikte şeker neden olur?

Gebelik şekeri yani gestasyonel diyabet, birinci kere hamilelikte saptanmış kan şekeri yüksekliği demektir. Bilhassa de hamileliğin 24. haftasından sonra bebeğin plasentası tarafından salgılanan hormonlar sebebiyle gerçekleşir. Gebelerin yaklaşık yüzde 5'inde bu durumla karşılaşıldığını belirten Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, bahisle ilgili ayrıntılı bilgiler paylaştı. Pekala hamilelikte şeker neden olur? İşte hamilelikte şeker belirtileri...

Daha çok risk kümesindeki anne adaylarında görülen bu durumun risk görülmeyen gebelerde de ortaya çıkması diyabetin her anne adayında taranması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Hamilelikte şeker; Ailesinde şeker hastalığı olanlarda, fazla kilolu olanlarda, polikistik over hastalığı bulunanlarda, bâtın şekeri olanlarda, ileri yaş, hipertansiyon, daha evvel büyük bebek doğurmuş olanlar ve daha evvelki gebeliğinde sebebi bulunamamış düşük yaşayanlarda görülebilir.

Hamilelikte şeker belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri ortasında; olan çok su içme, sık tuvalete çıkma, sık sık acıkma üzere bulgular, hamilelerin birçoklarında olağan olarak bulunduğu için bu durumlar gebelikte görüldüğünde şeker hastalığı lehine yorumlanmamaktadır.

Hamilelikte şeker için nelere dikkat edilmeli?

Gebelik şekerinde amaç, kan şekeri düzeylerini olağan düzeylerde tutabilmektedir. Olağan düzeyleri sağlamak için hamilelerin yüzde 85-90’ında diyet ve antrenman kâfi olmaktadır. Diyet ve antrenmana karşın şeker düzeyleri yüksek seyreden hamilelerde tedavide insülin kullanılabilir. İnsülin, plasentadan geçmez, bebeğe rastgele bir ziyanı olmaz.

Kontrol altındayken sorun yaratmayan bu durum denetim altında değilken sinsi bir halde anneye ve bebeğe önemli ziyanlar vermektedir. Gebelik şekeri, kimi bayanlarda gebelik bittikten sonra da devam edebilir. Bu yüzden lohusalık mühleti bittikten sonra, yani doğumdan yaklaşık 6 hafta sonra yükleme testinin tekrarlanması önerilir.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: