• DOLAR
  7,8123
 • EURO
  9,3482
 • ALTIN
  449,21
 • BIST
  1.329
Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi?

Hamilelik ve Cinsel İlişki…
Hamile bayanların en fazla merak ettikleri konu hamilelik esnasında eşleri ile girecekleri cinsel ilişkinin bebeklerine zarar verip vermeyeceği konusudur.
Bebeğin bulunduğu ortam ile vajinanın birbirinden bağımsız noktalarda bulunması olası bir cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesi ihtimalini düşürmektedir. Bunun yanında bebeğin bulunduğu rahim ile vajina arasında bulunan mukus tabakası cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesini önlemektedir.
Bununla beraber hamilelik sırasında yapılan ekstra bir müdahale veya cinsel ilişkinin risk oluşturacağı bir durum yoksa ilişkiye girilmesinde sakınca yoktur. Fakat rahim ağzı yetmezliği, daha önce rahime yapılmış olan bir müdahale, plesentanın bebeğin önünde olması, çoğul gebelikler, erken doğum tehdidi olan durumlarda hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmeden önce doktorunuzun görüşünü almanız sağlıklı bir gebelik ve ilişki için iyi olacaktır.

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu dışarıdan bulaşacak bir cinsel hastalığın bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olmasıdır. Bu nedenle özelikle hamilelik döneminde ilişkilerden önce bu tarz hastalıkların kontrol ettirilmesi önemlidir. Ayrıca kondom kullanılması da etkili olacaktır. Hamilelik döneminde yaşanacak bir enfeksiyon çocuk üzerinde geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesi sırasında hamile bayanın karnına fazla baskı uygulanmayan her türlü pozisyonda ilişkiye girilebilmektedir. Fakat çok fazla baskı uygulamak tehlikeli olacaktır. Bunun yanında çok fazla ters hareket yapılmamalı ve uzun süreli ilişkilerden kaçınılmalıdır. İlişki kısa tutulmalı ve hamile bayan fazla yorulmamalıdır.
Hamileliğin 6. Ayından sonra yaşanacak ilişkilerde daha fazla dikkat edilmelidir. Fakat son aya kadar ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat şunu unutmayınız ki hamile bir bayanla ilişkiye girilirken mümkün oluğunca koruyucu kullanmanız gerekmektedir. Menide bulunan bazı maddelerin rahim ağzındaki farklı işlevleri hamilelik açısından sakıncalı olacağından kişinin hamile bayanın içine boşalmamasında yarar vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?