Graves Hastalığı Zehirli Guatr Nedir?

Tiroid hastalıkları arasında yer alan birçok hastalık insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu hastalıklardan birsi de graves hastalığı olarak bilinen zehirli guatrdır.

Cinsiyete bağlı olarak zehirli guatr hastalığının görülme oranı farklılık gösterir. Özellikle kadınlarda erkelerden daha fazla görülme riski bulunur.

Yaşa aralığına bakıldığında ise her yaştan bireyse görülebileceği gibi 25 ile 40 yaş arasındaki kişilerde daha fazla görülme riski vardır.

Peki graves hastalığı zehirli guatr nedir; insan vücudunun kendisine karşı geliştirmiş olduğu bir karşı savunma şeklinde olan otoimmün hastalığıdır. Ayrıca hipertiroid türlerinden birisidir.

Graves Zehirli Guatr Mı?

Tıp dilinde ismi graves hastalığı halk arasında genellikle zehirli guatr olarak bilinmektedir. Bu durumda graves zehirli guatr denilmesi doğru bir ifadedir.

Zehirli Guatr Nelere Yol Açar?

Graves hastalığı zehirli guatr nedir dendiğinde akla gelen ilk soru bu hastalığın nelere yol açacağıdır. Buna göre;

  • Bağışıklık siteminin düzenini bozar,
  • Metobolik hızın giderek artmasına neden olur. Bu da çeşitli hastalıkları beraberinde getirir.

Belirtilen sorunlardan dolayı mutlaka doktorunuzun tedavi yöntemini takip etmelisiniz ve düzenli aralıklarla doktorunuza gitmelisiniz.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: