Fizyoterapist Alımı

Fizyoterapist Alımı

Fizyoterapist alım alınacağı haberi Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edildi. Hem de personeller KPSS şartı olmadan alınacak. Fizyoterapist alınacak kadro sayısı 61 olarak belirlendi. Bakanlık alımları sağlık sisteminin güçlendirilmesi adına yaptığını belirtti. Alımlar Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi (SHM) için yapılacak. Personeller tam zamanlı çalışacak ve bireysel danışmanlık hizmeti verecek. Personeller toplamda 36 ilde çalışacaklar. Fizyoterapist ile birlikte diyetisyen, psikolog alımı da yapılması planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Fizyoterapist Alımı için Gerekli olan Nitelikler Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı fizyoterapist alımı için gereken nitelikler sağlanmadan başvuru yapmak mümkün değildir. Fizyoterapist alımı için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Son başvuru tarihinde 50 yaşını doldurmamış olmak gerekir.
  • Başvuru yapan kişiler Windows Office programlarını hakim şekilde kullanıyor olmalıdır.
  • Erkek adayların askerlik ile bağı kesilmiş olmalıdır.
  • Zorunlu olmamakla birlikte tercihen adayın en az 2 sene çalışmış olası gerekir.
  • Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında yüksek lisans yapmış olan adaylara öncelik verilecektir.
  • Eğitim derecesi yüksek olanlar önceliklidir.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist maaş miktarı kamu kurum ve kuruluşları için ortalama 4 bin TL olarak belirlenmiştir. Kişi eğer özel sektörde çalışıyorsa, fizyoterapist maaşları 3 bin TL civarında seyreder. Maaş miktarının belirlenmesinde kişinin çalıştığı şehir, kurum, başvuru yapan kişinin özellikleri önem taşır.

Özel Sektörde Çalışan Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alır?

Özel sektörde çalışa insanlar için fizyoterapist maaşları ortalama 2 bin ile 3 bin TL arasında değişir. Kişi çalışmaya devam ettikçe ve deneyim kazandıkça özel hastanede fizyoterapist maaşları da artış gösterir. Fizyoterapistler hastalar ile birebir temas halinde oldukları için dilerseler daha sonra kendi fizik tedavi merkezlerini de açabilirler. Özel sektörde iyi deneyim kazanmış kişiler 10 bin TL’ye kadar maaş almaya hak kazanabilirler.

Devlet Hastanelerinde Çalışan  Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alır?

Devlet hastanelerinde çalışan fizyoterapistlerin aldığı maaş miktarı tıpkı diğer devlet memurlarında olduğu gibi yılda iki kere zam alır. Bu nedenle devlet hastanesinde fizyoterapist maaşları 2 bin 800 TL civarında seyreder. Türkiye’de çalışan bir fizyoterapist döner sermayeden de etkileneceği için alacakları miktar bin 200 TL artış göstermektedir. Fizyoterapistin çalıştığı kurum yoğunluğu da önemlidir. Kalabalık ve yoğun olan yerlerde çalışan fizyoterapistler 200 300 TL daha fazla maaş alabilirler. Kamu görevlisi olarak çalışan bir fizyoterapistin maaşı en fazla 4 bin 500 TL olabilir. Bu maaşın içine bütün yan ödemeler de dahil edilmiştir.

Fizyoterapistler iyi maaş alırlar çünkü her yıl dünyanın her yerinde sağlık sektörü için milyonlarca dolar para harcanmaktadır. Fizyoterapistlerin çalışma alanları çok çeşitlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?