• DOLAR
  7,9882
 • EURO
  9,5290
 • ALTIN
  464,84
 • BIST
  1.321
Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir ?

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir ?

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir ?

Erken boşalma sorunu genellikle primerdir. Yani cinsel hayatın başından itibaren vardır, çok seyrek olarak başka bir sorundan sonra ortaya çıkar.

En önemli faktör kişinin boşalmasını kontrol etmeyi öğrenememiş olmasıdır.

Boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştıran etkenler; Aşırı heyecan, acelecilik, yakalanma endişesi, uygunsuz ortamlar olarak sayılabilir.

Cinsel ilişki deneyimin yetersiz olması da erken boşalmanın nedenleri arasındadır. Erkekler ergenlik çağlarından itibaren düzenli mastürbasyon ve cinsel ilişki ile genellikle kendiliğinden boşalma denetimini öğrenirler. Ama erkek mastürbasyon yapmıyorsa, düzenli bir cinsel yaşam olanağı yoksa çok seyrek cinsel ilişki kuruyorsa, bu cinsel ilişkiler zaman sınırı olan ve uygunsuz ortamlarda yapılan paralı cinsel ilişkiler ise boşalma refleksi üzerinde denetim sağlamayı öğrenememe olasılığı artar. Cinsel deneyimi yetersiz erkeklerde erken boşalma sıklığı % 60’ları bulmaktadır. Ama düzenli cinsel deneyimi olan erkeklerde bu oran yarıya inmektedir.

Bazen prostatit (prostat iltihabı) gibi nedenlerden veya genital bölgeye geçirilen ameliyatlardan sonra da ortaya çıkabilir.

Ayrıca erken boşalma nedenleri olarak; gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, cinsel mitler yani hurafeler, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, gerekli koşulların sağlanamaması, sertleşmiş penise verilen orantısız önem, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma korkusu, partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi, gebe bırakma korkusu, kastrasyon anksiyetesi, partnerin hayal kırıklığı korkusu, vajinanın aşılamama korkusu, kadına karşı isteksizlik, partnerle çatışma, başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu, partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi, para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, cinsel uyumsuzluk, bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, prostatit, üretrit vb. hastalıklar, penil hipersensitivite, T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar, narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb. durumlar da gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?