Endişe ve telaş ortasındaki fark nedir?

özet

Endişe ve dert ortasındaki fark nedir ?

Genel olarak dehşet ve tasa tabirlerinin birbirleri yerine kullanıldığını görüyoruz. Aslında bu iki terim farklı anlamlardadır. Kaygı, belli bir obje, durum yahut şartlarda otomatik verilen bir karşılıktır, potansiyel bir tehlikeyi tanımayı kapsar. Ekseriyetle insanın kendini müdafaa isteğinden ortaya çıkar.

Dert ise çok daha uzun süren, sıklıkla ön bir dehşet ile tetiklenen karmaşık bir durumdur. Yaygın, rahatsız edici ve bilinmeyen bir telaş duymak olarak açıklanabilir. Telaş her vakit geleceğe yöneliktir; ‘ya … olursa ne olur? ‘ kanısıyla işler.

Kaygı ve telaş ortasındaki en temel fark ortaya çıkış noktalarıdır. Kaygı, nedeni bilinen durumlarda ortaya çıkarken (örn: köpek saldırması.) tasa ise, gelecekte ortaya çıkabilecek bir cins tehlikeye karşı ortaya çıkar (örn: ya işimi kaybedersem). Dehşet duygusu sağlıklı bir histir. Yani varlığı bireyler için külfetli bir durum değildir. Halbuki dert için birebir şeyi söylemek yanlışsız olmaz. Bilhassa tasa seviyesinin yüksek olması çeşitli aksiliklere işaret eder.

Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: