E Vitamininin Cilt İçin Faydaları Nelerdir ?

E Vitamininin Cilt İçin Faydaları Nelerdir ?

E vitamini vücut için en önemli yağ çözücü antioksidan besindir. E vitamininin cilt için sayısız faydaları vardır. Hücre membranını serbest radikallerin oksitleyici zararlı etkisinden korur. Cildi yaş lekelerinden ve çizgilerden korumaya da önemli katkı sağlar. E vitamini ayrıca cildin nem dengesinin korunmasında da faydalıdır.

E vitaminini Nelerde Bulabilirsiniz?

E vitamini doğal olarak bitki bazlı besinlerde ve hayvansal ürünlerde bulunur. Üreticiler genellikle E vitaminini bitkisel yağlara ve yapay besinlere de eklerler. Bitkisel yağlar, salata sosları ve margarinler Vitamin E açısından zengin besinlerdir.

E vitaminini fındık, yeşil yaprarklı sebzeler ve yulaf ve mısır gevreği çeşitlerinde bulabilirsiniz.

Bitkisel yağlardan vitamin E açısından en zengin olanları buğday özü yağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı, hindistan cevizi yağı ve mısırözü yağıdır.

Bitkiler arasında ıspanak, brokoli E vitamini açısından en zengin besinlerdir. Tam tahıl olan gıdalar ve badem, fındık ve ayçekirdeği yüksek oranda E vitamini içerir. Mayonezde bile bol E vitamini vardır.

Besinlerde E vitamini çeşitli formlarda bulunur. Tüm E vitamini çeşitleri yağlarla birlikte emilirler. Besinlerde yeterince E vitamini vardır bu yüzden ayrıca E vitamini desteği alınması gerekmez. Besinlerin içerdiği E vitamini miktarı, ambalajlı ürünlerde ambalaj üzerinde IU (International Units) cinsinden belirtilir.

E Vitamini Nedir?

E vitamini vücudun antioksidan ile koruma sisteminde anahtar bir antioksidandır. Bu önemli antioksidan serbest radikallerin zararlı etkilerinden vücudu korur. Serbest radikaller hücrelerimize zarar veren maddelerdir.

E vitamininin sekiz naturel formu bulunur. Dördü tokoferol ve diğer dördü tokotrienoldur. Vücuttaki en kullanışlı formu alfa-tokoferol’dür.

E vitamini beslenme ile alınır. Antioksidan olarak fonksyon görür. 1922’de keşfedilmiştir.

Cilt Bakım Ürünlerinde

E Vitamini

E vitamini ilk on yaşlanma karşıtı içerikten biridir. Çeşitli cilt bakım ürünleri içinde farklı formlarda bulunur.

Tokoferol (Vitamin E) cilt için önemli antioksidandır.

Tokoferol Asetat önemli bir nemlendirici ve şekilendirici ve yumuşatıcıdır.

Tokoferol Linoleate yumuşak ve pürüzsüz cilt sağlar.

Tokotrienol Tokoferol ile aynı faydaları sağlar.

E vitamini yağ içerikli besinlerde bolca bulunur. C vitamini ile birlikte daha faydalıdır. E vitamini birçok gündüz ve gece nemlendiricisinde, serumlarda ve güneş koruma ürünlerinde bulunur.

Vücudunuza ve cildinize bu güçlü antioksidanı mutlaka sağlayınız! Serbest radikaller ile savaşırken cildinizi nemlendirir, yumuşatır ve esnek olmasını sağlar. E vitaminin tüm faydalarını almanız gerekir.

Bu yüzden bugünden itibaren E vitamini zengini besinleri daha çok yemeye ve E vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?