Depresyonda olduğumu nasıl anlarım?

özet

Günümüzde, birçok birey kimi vakit şiddetli, kimi vakit kısa vadeli hatta ve hatta bazen mevsimsel değişikliklere bağlı modlarında değişimler meydana geliyor. Lakin; depresyonda  ise  duygusal, bilişsel, davranışsal ve fizikî olarak  kendisini gösteren bir durumu görüyoruz.

Günümüzde, birçok birey kimi vakit şiddetli,kimi vakit kısa müddetli hatta ve hatta bazen mevsimsel değişikliklere bağlı modlarında değişimler meydana geliyor.Ancak;depresyonda ise duygusal, bilişsel, davranışsal ve fizikî olarak kendisini gösteren bir durumu görüyoruz. Gözümüze çarpan en yaygınından birtakım belirtiler çökkün ruh hali ve bundan ötürü zevk aldığı şeylerden kendinizi önemli manada uzaklaştırdığınız durumdur.Eğer siz depresyondaysanız duygusal manada mutsuz ,karamsar ve ümitsizdir..Önceden çok severek yaptığınız işler(hobi,çalışma alanı vs) artık yeteri kadar size zevk vermez.Kendinizi mutsuz ve yalnız hissedersiniz.Dolayısıyla toplumsal çevresinize ve kendinize ilginiz azalır.Şiddetli derece kendinizi hatalar ve suçluluk hisleri baskın olabilir.Sizler bazende herkese yük olduğunuzu düşünüp anlamsızca sorumluluklarını tamamlayamadığınızı düşünürsünüz .Çoğunlukla,iç sorunu, daralma, huzursuzluk olarak bilinir.Depresyon bizim beyindeki zihinsel süreçlerimizi etkileyen bir durumdur.Örneğin; depresyondaysanız dikkatinizi toparlayamaz ve unutkanlığınız artmıştır.Ancak, yalnızca zihinsel olarak etkilemez fizikî tesirlerde vardır;enerji azalması,hareket azlığı ,yorgunluk üzeredir.Bunları yaşayıyorsanız günlük işleri bile yük olarak görürürsünüz.Buna ek olarak,sosyalleşmekten kaçar, yalnız olmayı sever, sıkıntılarını ve düşüncelerini anlatmayı sevmez depresyonda olanlar ve cinsel isteğinde de azalmalar görülebilir.Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla;iştah azalmasına bağlı kilo kaybı bazende tam karşıtı durumlar kilo artışı görülebilir.Uyku problemleride buna eklenebilir.

Depresyonun Nedenleri Nelerdir?

Gördüğüm kadarıyla; bilimsel olarak beynimizde birtakım nörokimyasal maddelerin(serotonin) düzensizliğinden oluşur. Ruhsal açıdan ele alırsak; siz kendinizi başka insanlara karşı ve

etrafınızdaki olaylar hakkında yapmış olduğunuz yanlışsız ve mantık dışı otomatik niyet ,ara inanç ve temel şemalardan ötürü oluştuğu durumudur. Şayet sizde geçmişinizde negatif hayat olaylarıyla karşılaşmış ve bu olaylara karşı başa edebilme yetisinin gelişememesi zahmet çekmeniz depresyona girmenize neden olabilir. Örnekle açıklayalım; bulunduğumuz meskenin içi ne kadar hoş ve bakımlı olursa olsun meskenin temelleri sağlam yapılmamış ise bir zelzelede bina yıkılır. Kimi beşerler kimi şeyleri basitçe aşar ve ya başlarına takmazlar şayet siz çok büyütüyorsanız ve bu yaşadığınız olay sizi olağandan fazla etkiliyorsa depresyona eğilimli bir kişiliğiniz olduğunu düşünebilirsiniz. Hepimiz birbirinden farklı bireylerin ve hepimizin depresyona girme nedeni birbirimizden farklı. Ama; depresyona neden olan birtakım genel durumlardan şöyledir;

 • Bir yakının kaybı, iş kaybı, kent değiştirme
 • Bazı ilaç yahut uyuşturucuların kullanımı
 • Doğum yapmak
 • Aile, iş, okul ve ilişki(evlilik)sorunları
 • Stresli bir ortamda çalışmak
 • Maddi sorunlar
 • Başka bir ruhsal rahatsızlığın olması olması (örneğin panik atak, toplumsal fobi vb)

Peki, Depresyonun Tedavisi Mümkün Müdür?

Benim araştırmalarıma ve çalışmalarıma nazaran depresyona birçok nedenden ötürü girebilir ve herkesin depresyona girme nedeninin farklı olması üzere çıkma şeklide farklı olacaktır.

Son vakitlerde, dünyada depresyon tedavisinde kullanılan birtakım yollar vardır ve genelinde bizler danışanlarımıza negatif otomatik niyetlerin tabiatını, bu fikirleri nasıl anlayabileceğini, nasıl çürütüp yerine daha fonksiyonel ve olumlu yeni kanılar koyacağını danışanlara aktarmaya çalışırız. Depresyonda komorbidite (bir hastalık varken diğer bir

hastalığın var olması durumu) görülür bunlardan kimileri; panik atak, toplumsal fobi, aile ve çift meseleleri, cinsel sorunlar üzere öbür ruhsal problemlerdir.Genelde depresyonla birlikte görülür.

Depresyonla Baş Ederken Ne Yapmalıyız?

 • Vücudun zinde ve sağlıklı olması için spor yapın bu size fayda sağlar ve güç düzeyinizi yükseltir.
 • Zamanınızın birçoklarını yalnız kalarak geçirmeyin, arkadaşlarınızla, ailenizle vakit geçirin.
 • 8 saatten fazla uyumayın, yataktan kalkmak için gayret gösterin.
 • Sosyal aktiviteler vs üzere şeyler için kendinize imkan tanıyın.
 • Sorunlarla başa etmek için yeni ve daha yeterli yollar öğrenmeye çalışın.
 • Mutlu olduğunuz vakitleri hayal edin.
 • Kişisel yardım kitapları okuyun.
 • Uzman bir psikologdan dayanak alın.
Kaynak: Hekim Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: