Cinsel problemlerde psikiyatrinin ehemmiyeti

özet

Çiftler ortasında yaşanan cinsel sıkıntılar bazen kısa periyodik süreksiz sorunlar olabilirken, bazen de doğuştan gelen sıkıntılardan kaynaklı olabiliyor. Cinsel sorunlarda birçok faktör tesirli oluyor. Lakin en kıymetli faktör ruhsal sorunlar olarak kabul ediliyor. Bu nedenle yaşanan cinsel meselelerde psikiyatrik uygulamaların değerli bir yeri bulunuyor.

 • Cinsel Meselelerde Psikiyatrinin Önemi

Çiftler ortasında yaşanan cinsel meseleler bazen kısa vadeli süreksiz sorunlar olabilirken, bazen de doğuştan gelen meselelerden kaynaklı olabiliyor. Cinsel sorunlarda birçok faktör tesirli oluyor. Lakin en kıymetli faktör ruhsal sorunlar olarak kabul ediliyor. Bu nedenle yaşanan cinsel sıkıntılarda psikiyatrik uygulamaların değerli bir yeri bulunuyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psi. Dilek Beyribey, cinsel problemlerde psikiyatrinin değeri hakkında bilgi verdi.

 • Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, bireyin cinsel fonksiyonu ile dürtülerini, yakınlaşma isteğini etkileyebilen, bu sebeple kişinin zihinsel sıhhat sıkıntıları ile duygusal tasaları ele alınarak uygulanan bir psikoterapi tipidir. Bu terapi cinsel meseleler hakkında, alanında eğitimli Psikiyatrist ve Klinik Psikologlar tarafından cinsel meseleleri olan birey ya da çiftlere uygulanan bir çeşit kognitif (bilişsel) davranış tedavisidir.

Terapiler esnasında, kişinin yaşadığı mastürbasyon tecrübeleri ile eşli cinsel birliktelikleri, geçmiş cinsel hayat özellikleri, cinsel münasebetlerinin sürekliliği ile birinci cinsel birleşme yaşantısı, kıymetlendirilerek; kişinin kullanmakta olduğu ilaçlar, geçmişte yaşadığı hastalıklar, genel sıhhat durum bilgileri de edinilir. Ardından, cinsel sorunun ne vakit ve nasıl başladığı, nasıl değişiklikler gösterdiği, o vakte kadar tedavi teşebbüslerinin gelişimi incelenmektedir.

 • Cinsel Sıkıntılarda Fizyolojik , Sosyolojik ve Ruhsal Etkenler Nelerdir?

Cinsel fonksiyonların orta sıra bozulması patolojik olmamakla birlikte, hastalık tanısı koyabilmek için bu tablonun devamlılık arz etmesi gereklidir. En çok rastlanan cinsel sorunun, erkeklerde % 40 oran ile erken boşalma olmasına karşın, doktora en çok başvurulan mevzunun, sertleşme bozukluğu olma sebebi, cinsel birleşmeye mahzur olmasıdır. Ağır erken boşalma bozukluklarında, örneğin 1 dk. kadar süren erken boşalma durumlarında genelde, kişinin partnerinin isteğiyle doktora başvurulmaktadır.

Genellikle, 40 yaşından küçük erkekler ruhsal sebeplerle, 40 yaşın üzerindeki erkekler ise, fizyolojik sebeplerle erken boşalma sorunu için tedaviye başvurmaktadır. Bayanlarda orgazm problemlerinin meydana gelişinde, cinsel bilgi eksikliğinin rolü fazladır. Bayanlarda cinsel isteksizlik görülme oranı daha fazla iken, yeniden cinsel birleşmeye mahzur olması sebebiyle, vajinismus şikayetiyle doktora başvurma oranı daha yüksektir.

Cinsel sorunun öncelikle fizyolojik kaynaklı olup olmadığını belirlenmesi, bu mümkünlüğü dışlamak açısından kıymetlidir. Biyolojik kaynaklı cinsel problemlerin sebepleri ortasında; kalp-damar hastalıkları, prostat bezi meseleleri, diyabet, hormon sorunları üzere rahatsızlıklardan kaynaklı cinsel fonksiyon sorunları görülebilmektedir. Tıbbi yahut biyolojik bir sebeple oluşmuş ise, tedavi ilaç yahut başka tıbbi tedaviler ile planlanmakta, üroloji, bayan hastalıkları ve doğum uzmanları bu hususta dayanak olmaktadır.

İnsanların yüzde 35 ila 50'si, hayatlarının bir devrinde, cinsel problemler yaşayabilmektedir. Cinsel sorunlar primer ya da sekonder olabilmektedir. Şayet kişi cinsel yaşantısı başladığından beri daima tıpkı badireyle yüzleşiyorsa, rahatsızlık, primer bir bozukluktur. Şayet cinsellik, belirli bir doyumdayken sonradan bozulmuş ise sekonder bozukluktur. Örneğin, vajinusmus toplumumuzda primer bir bozukluk iken, sertleşme zahmeti ekseriyetle sekonder bir bozukluktur.

 • Psikolojik Cinsel Sorunlar

Soruların meydana gelişinde, kültürel ve psikososyal etkenler birlikte eşlik edebilmekte, doğuştan getirilen özellikler, büyüme şartları, ailelerin tavrı, ailenin cinselliğe bakışı, geçmişte yaşanan travmalar, eğitim durumu, çocuklukta öğrenilen bilgilerle, ilerleyen devirlerde meydana gelen bilinçaltı çatışmalar, gelişim devirlerindeki yaşanan psikoseksüel gelişim devri aksaklıkları, çiftin kendi içinde yaşanan bağlantı sorunları, yaşanan meselelerin sebepleri ortasında sıralanabilir.

Cinsel problemler sadece bir nedene bağlanamamakla birlikte, cinsel sıkıntıların oluşmasındaki en değerli faktörlerden birisi hislerimizdir. Histen uzak bir formda yaşanan cinsellik, bireyleri tatmin etmemekte ve sonucunda da bir inanç sorunu ortaya çıkmaktadır. Partnere hissedilen hisler ne kadar derinse, yaşanan tecrübe o kadar tutkulu olur ve bu durumda problemlerle başa çıkmak kolaylaşacaktır. Hisler dışında gerilim, eşi tatmin edememe korkusu, birinci gece dehşetleri vs. cinsel problemlere sebep olabilmektedir.

 • Cinsel Terapi Geçmişi Nedir?

Dünya genelinde ve ülkemizde 1970´lerden beri “Cinsel Terapi” uygulamasıyla, vajinismus ve erken boşalma olguları, cinsel isteksizlik, sertleşme sıkıntıları, bayanlarda uyarılma ve orgazm bozuklukları büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Cinsel sorunun çeşidine, çiftlere bağlı olarak, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay sürmekle birlikte, tedavinin 1-2 yıl sürdüğü hadiseler da olabilmektedir.

 • Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Sadece cinsel organla sınırlandıramayacağımız cinsellik, vücut, psikoloji, toplumsal belirteçlerden etkilenen, his, fikir ve inançlarımızla şekillenen bir kavramdır. Bu sebeple cinsel problemler oluştuğunda, şayet sorun fizyolojik bir kaynağa dayanmıyorsa, bireylerle yapılan görüşmelerde, bu sorunun altında yatan gerçek sebepler ortaya çıkarılmaya çalışılır. Cinsel sorun, tıbbi bir nedene bağlı olarak oluşmuş bile olsa, ruhsal etmenleri rahatlatmak ve bireyi desteklemek ismine, cinsel terapiler uygulanabilmektedir.

Cinsel terapi yolları ortasında, Masters ve Johnson yaklaşımlı, davranışçı, bilişsel, psikanalitik, sistemik, çift ve ferdi psikoterapi teknikleri yer almaktadır. Hasta, yaşadığı durumlar, kaygıları ve hisleri hakkında konuşularak tedavi edilmektedir.

Cinsel sorunlarda emel kişinin öğrenme biçimini şekillendirmektir. Bu süreçte, şahsa, inançlı bir öğrenme ortamı oluşturularak, kişi kendi kontrolü altında kendisini, kimliğini, vücudunu, münasebetini keşfetmeye cesaretlendirilir.

 • Cinsel Terapide Ne Konuşulur?

Uygulanacak tedavinin seçiminden cinsel terapist sorumlu olduğundan, hastayı tedavi ayrıntılarıyla aydınlatmalı ve onun da kanılarını almalıdır. Tedaviden evvel kelam konusu cinsel sorunun yapısı, sebepleri, çiftin mevzu hakkındaki his ve fikirleri, süreç içerisindeki sorun ve tecrübelerin gelişimi, daha evvel denenen yollar var ise tesirlerinin ne olduğu, sonrasında uygulanacak olan tedavinin özellikleri ve kuralları, sorun için uygulanacak olan tedavinin aktifliği konusunda hastaya bilgi verilmelidir.

Görüşmeler esnasında, yaşanan tecrübeler, kaygılar, his ve kanılar, gaye edinilen cinsel hayat, birebir vakitte çiftin sahip olduğu bağlantı sıkıntıları üzerinden kıymetlendirme yapılır. Sonraki süreçte, bu sorunlarla , daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilme ve duygusal irtibatın de sıhhat çerçevesinde sürdürülebilmesi tabanında, olumlu gelişmeler sağlayabilecek başa çıkma düzenekleri üzerinde konuşulur.

 • Cinsel Terapi Kaç Seans Sürer?

Dünya genelinde ve ülkemizde 1970´lerden beri “Cinsel Terapi” uygulamasıyla, vajinismus ve erken boşalma olguları, cinsel isteksizlik, sertleşme meseleleri, bayanlarda uyarılma ve orgazm bozuklukları büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Cinsel sorunun çeşidine, çiftlere bağlı olarak, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay sürmekle birlikte, tedavinin 1-2 yıl sürdüğü olaylar da olabilmektedir.

 • Cinsel Terapinin Tedavi Ettiği Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Hangileridir?

Cinsel terapiler ile vajinismus, erken boşalma, sertleşme sorunları, bayan tarafında cinsel alakada ağrı yaşanması, cinsel istek sıkıntıları, uyarılma bozukluğu, orgazm bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Ülkemizde ayrıyeten cinsel eğitimsizlik sebebiyle oluşan problemler, cinsel tecrübenin yetersizliği, bahis hakkındaki yanlış inançlar, terapi esnasında desteklenmesi gereken noktalara ek olarak belirtilebilir.

 • Cinsel Terapide İdmanlar Nelerdir?

Günlük hayatta kullanılmayan fakat cinsel münasebet sırasında kullanılan kaslar güçsüzleştiğinde, sertleşme kaybı, erken boşalma üzere olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu problemlerle başa çıkmak için birkaç idman önerilebilir.

Şınav çekme: İmtihan göğüs, karın ve kol kaslarını en düzgün geliştiren hareketlerden biridir.

Koşu: Çabuk yorulmayı engelleyen, yeterli bir kardiyo idmanıdır.

Kegel antrenmanı (Pelvik taban egzersizi): Erkeklerde cinsel işlevleri en çok etkileyen kaslardan biri pelvik kası olduğundan, bu kasların güçlendirilmesi, boşalma vaktini denetim etmede, sertleşmede yardımcı olabilmektedir.

Pelvik lift (Köprü) idmanı: Cinsellik açısından en kıymetli kas kümelerini geliştirir.

Urdhva Mukha Svanasana (Yukarı bakan köpek duruşu): Bir yoga hareketi olup, karın kaslarının güçlenerek, pelvik kasların esnemesine yardımcı olmaktadır.

Seated Straddle Stretch (Streç oturma): Kan akışının hızlanmasına ve pelvik kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Reclined Butterfly Pose (Yaslanmış kelebek duruşu): İç bacak kasları ile alt karın kaslarının gelişmesine yardımcı olarak, cinsel konumları kolaylaştıran bir harekettir.

Plank duruşu (Şınav duruşu): Karın kaslarıyla, üst bacak ve kalçaları güçlendirmesi açısından tesirlidir.

Lying Leg Raises (Yatarak düz bacak kaldırma): Karın kaslarını ve kasık bölgesindeki kasları güçlendirmek için tesirlidir.

 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?
 1. Frengi
 2. Klamidya
 3. Bel Soğukluğu
 4. Hepatit B
 5. HPV Enfeksiyonu
 6. Trikomonas
 7. AIDS-HIV
 8. Uçuk (HSV Enfeksiyonu)
 • Cinsellikte Yanlışsız Zannedilen Yanlışlar Nelerdir?
 1. Erkekler hislerini aşikâr etmemelidir.
 2. Cinsel bağ isteğini erkek belirli etmeli ve alakayı erkek başlatmalıdır.
 3. Cinsel isteğini muhakkak eden bayan hafif biridir.
 4. Sevişmek konusunda konuşmak, düşünmek, doğallığını ve alınan zevki bozar.
 5. Cinsel birleşmede sorun yaşandığında, bu devam edecektir.
 6. Cinsel sorun yaşıyorsa, bir erkek güçsüzdür.
 7. Cinsel sorun için doktora gidilmesine gerek yoktur.

Bu yanlışsız bilinen fakat yanlış olan mitler, halk ortasında düzeltildikçe, cinsel eğitim düzeyi arttıkça, meselelerle baş etmek de daha kolay hale gelecektir.

Kaynak: Tabip Sitesi
Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: