Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Ciltteki siyah noktalar hem cildin görünümünü kötü gösteren hem de ileri evrelerde sivilce oluşumuna neden olan ciltteki siyah noktacıklara verilen isimdir. Genelde içi yağ dolu olan gözenekler olarak bildiğimiz siyah noktalar sıklıkla iltihap yapar ve ağrılı şişliklere ve kızarıklıklara neden olurlar. Bu kızarıklıklara sivilce adını veriyoruz. Siyah noktaların neden olduğu sivilceler normal sivilcelere nazaran daha ağrılı ve iltihaplı seyreder. Bunun nedeni ise sivilcelere neden olan bakterilerin bu siyah noktaların bulunduğu gözeneklerde çoğalmasına oldukça müsait bir ortamın bulunmasıdır.  Özellikle stafilokok bakterilerinin neden olduğu bu sivilcelere apseli akne veya iltihaplı akneye dönüşebilmektedir. Söz konusu akne türünde sebum adı verilen ve gözeneklerde bulunan yağımsı madde irinleşmekte ve ileride ciltte sivilce deliklerine neden olan harabiyetlere mahal vermektedir.  Bu nedenle gözeneklerdeki sebum adını verdiğimiz yağı temizlemek ve gözenekleri açık tutmak aynı zamanda ciltteki sivilcelere neden olan siyah noktaların tedavisine de yardımcı olacaktır.

İpucu 1 – Günlük Cilt Bakımı Yapın

Günde 3 kez antibakteriyel sabunla cildinizi temizleyin. Akşamları makyajı silmeden kesinlikle uyumayın. Cilt bakım kremleri ile cildinizi destekleyin.

İpucu 2 – Cildinizi nemli tutun

Ciltte kuruma ortaya çıktığında cilt yağ üretmek için seferber olmaktadır. Bu durumda da sonuç olarak ciltte siyah nokta ve sivilce oluşumuna uygun ortam oluşmaktadır. Bu nedenledir ki cildinizde mevsimsel veya dönemsel bir kuruma hissettiğinizde hemen cildinizi nemlendirmek için gerekirse nemlendirici kremler kullanın ve günde kesinlikle 2 litre su tüketin.

İpucu 3 – Kil maskesi ile siyah nokta tedavisi

Eczanelerden hazır olarak ta alabileceğiniz kil maskesini yüzünüze uygulayın. Kısa sürede hem kilin mikrop kırıcı etkisi hem de cildi besleyici özelliği ortaya çıkacaktır. Kil maskesi aynı zamanda ciltte doğal peeling etkisi de ortaya çıkarmaktadır.  Özellikle yabancı ülkelerde satılan ve saf aliminyum içeren kil maskeleri ciltte sivilcelere kesin çözüm olabilmekte ve derin cilt temizliği için kullanılabilmektedir.

İpucu 4 – Siyah noktalara sıcak su kürü

Sıcak suyun ciltteki siyah noktaları yumuşattığı bilinmektedir. Bunun için sıcak suya batırılmış havlu ile yüzünüzü tahriş etmeyecek şekilde hafif bir biçimde silmeniz yeterli olacaktır. Ya da sıcak suya batırılan havlunun sıcaklığı yüzü yakmayacak kıvama gelince yüze örtülür.

İpucu 5 – papatya buhar banyosu

Papatya suyunun buharla birlikte cilde uygulanması ile sivilceler ve ciltteki siyah noktalar üzerinde gözle görülür bir iyileştirici etki ortaya çıkmaktadır. Siyah noktalardan yüzü temizlemek için sabah ve akşam 2 kez papatya suyu ile cildinizi buhar banyosu yaptırmanız gerekebilir. Öncelikle papatyayı bir fincanda kaynatmak ve bu demlemeden elde edilen paaptya suyunu bir kova sıcak su içerisine dökmek gerekecektir. Kovanın üstü bir havluya veya bornoz ile kapatılır ve yüz doğrudan kovadan çıkan buhara temas ettirilir. Bu noktada kovanın biraz soğuması yüzünüzün yanmaması için iyi olabilir.  Her bir papatya buhar banyosu kürünü 10 dk ile sınırlı tutmaya gayret ediniz.

İpucu 6 – Hücre tuzu tedavisi ile siyah noktalara çözüm

Hücre tuzları cildin siyah nokta oluşumuna engel olduğu gibi sivilcelerin iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Özellikle kalsiyum floratum, (1 numaralı hücre tuzu), Silika (11 numara) gibi hücre tuzlarının kullanımı ile siyah noktalar önemli ölçüde giderilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?