Check Up Nedir? Neden Yapılır?

Check Up Nedir? Neden Yapılır?

Vücudun sağlık muayenesini alanında uzman doktorlar tarafından aynı işlem içinde yapması Check Up olarak nitelendirilir. Tüm vücutta olmuş ya da olması muhtemel sağlık sorunlarının tespiti için önemlidir.

Check Up Neleri Kapsar?

Vücudun baştan aşağı her bölgesini sağlık kontrolünden geçirme işlemi olan check up göğüs hastalıkları, kalp-damar, üroloji ve jinekoloji, tiroit, böbrek, genel cerrahi, diyabet gibi tüm rahatsızlıkların muayenesine yönelik incelemeleri içerir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Öncelikle herhangi bir riske karşı tansiyon, ateş ve solunum bilgileri kaydedilir. Sonrasında kan ve idrar tahlilleri yapılarak muayene işlemlerine başlanır. Alanında uzman hekimler ayrı ayrı muayene işlemini yaparlar.

Check Up Ne Kadar Sürer?

Pek çok farklı hekim ile görüşme sağlandığı için 2 ya da 3 saati bulan bir muayene durumu söz konusudur. Check Up muayene sonuçları ise birkaç gün içinde aktarılır.

Check Up Neden Yaptırmalısınız?

Çalışırken ya da farklı konularla uğraşırken ertelediğimiz bedenimiz için rutin bir kontrol düzenini korumak kendimize yaptığımız en iyi yatırım olacaktır.

Alerji Testi Nedir?

Akarlar, ev tozları, bazı yiyecek ve içecekler, hayvan tüyleri hassas bünyeye sahip kişilerde reaksiyon gösterebilir. Bu durumun tespitinin yapılabilmesi için alerji testi yapmak gereklidir.

Tüm yaş grupları için uygulanabilen alerji testi çocukluk ve yetişkinlikte olası problemlerin önüne geçmek için yapılan güvenli bir uygulamadır.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Vücutta meydana gelen şişme, kızarıklık, döküntü halleri kişinin alerjik bir bünyeye sahip olduğunun göstergesi olabilir. Kimi zaman zorunluluk haline gelir ve sorunun ortadan kaldırılması için bu testin yapılması ihtiyaç haline gelir.

Alerji Testi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Alerji Testi son derece duyarlı bir testtir. Özellikle ilaç kullanımı testin sonucunu direkt etkiler. Dolayısıyla alerji testi yaptırmadan önce doktor tarafından ilaç kullanılmaması gerektiği konusunda mutlaka bir bilgilendirme yapılır.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Genellikle alerji testini yaptırmak için bir yaş aralığı verilmez. Çocukluk çağında da yetişkinlikte de ihtiyaç halinde yapılabilir. Sadece deri testi yapılırken çocuklarda 3 yaşı beklemenin daha doğru olduğu kanısına varılmıştır.

Alerji Testi Fiyatları

Bilimsel kaynakların ve rekabet edecek donanımdaki sağlık kuruluşlarının artmasıyla farklı alerji testi fiyatlarından bahsetmek mümkündür.

Cinsel Yolla Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Kadınların vajinal sıvısı ve erkeklerin spermleri aracılığıyla bulaşan cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilmediği durumlarda can sıkıcı sorunlara yol açabilirler.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

En çok duyulan cinsel yolla bulaşan hastalıklar frengi, genital herpes, Aids, Hepatit B ve C, siğil gibi bilindik rahatsızlıklardır. Her birinin kendine özgü bir tedavi yöntemi vardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

İdrarda yanma en bilindik cinsel yolla bulaşan hastalık belirtisidir. Terlemeye artış ve kaşıntı bilinen diğer şikayetler arasındadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Korunma Yolları Nelerdir?

Tek eşli olarak yürütülen bir cinsel yaşam başlı başına bir korunma yöntemini oluşturur. Bunun yanında kondom kullanımı belirgin oranda korunma sağlarken bazı ihtimalleri ortadan kesin olarak kaldırmaz. Temizlik ve hijyen bu konuda önemlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?

Bakteri kaynaklı oluşan rahatsızlıklarda genellikle antibiyotik kullanımı tercih edilir ve başarılı sonuçlar alınır. Ancak her hastalık için antibiyotik tedavisi vardır denemez. HPV ve HIV virüsü için tam anlamıyla bulunmuş bir tedavi yöntemi yoktur. Bu sebeple cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde en çok tekrar eden ve can sıkan rahatsızlıklar arasında yer alırlar.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: