Besin Testi ile Zayıflanır Mı?

Besin Testi ile Zayıflanır Mı?

Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez besin testi ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor bizlerle. Selahattin Dönmez, öncelikli olarak gıda intolerans ve besin alerjisi testlerinin bilimsel gerçekliği bulunmadığı ve şişmanlıkla ilgilisini anlatıyor.

Mayalı Yiyecekler Kilo Adırır Mı? Besin intoleransı (Duyarlılığı) Nedir?

Besin intoleransı, bir bağışıklık sistemi yanıtından ziyade bir sindirim sistemi yanıtıdır. Besindeki bir maddenin kişinin sindirim sistemini tahriş etmesi veya kişinin besini doğru şekilde sindirememesi ya da parçalayamaması sonucunda meydana gelir.

Besin İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdakiler besin intoleransının belirtileri olabilir:

  • Bulantı,
  • Mide ağrısı,
  • Gaz, mide krampları veya karın şişkinliği,
  • Kusma,
  • Mide yanması,
  • İshal,
  • Yorgunluk,
  • Baş ağrısı,
  • Sinirlilik.

Besin intoleransına katkıda bulunan birçok etken vardır. Bazı olgularda laktoz intoleransında olduğu gibi, kişide besindeki belirli proteinleri sindirmesi için gerekli olan enzimler eksiktir. Bazı besinlerin kendilerine karşı bir intolerans gelişmiş olabilir. Besinlere renk, tat vermek ve bakteri çoğalmasına karşı korumak için eklenen katkı maddelerine karşı intoleranslar da sıktır.

Besin Alerjisi ile İntolerans Arasındaki Fark Nedir?

Besin alerjileri küçük miktarda besinle bile tetiklenebilir ve o besin her alındığında kısa sürede ortaya çıkar. Bazen çok küçük bir miktar, kısa bir sürede ciddi durumlara kaynaklık edebilir. Besin alerjisi olan kişilerin, o besinlerden uzak durmaları gereklidir.

Buna karşılık besin intoleransları daha çok dozla ilişkilidir ve besin alındıktan belirsiz bir süre sonra ortaya çıkabilir. Örneğin domatese karşı besin intoleransı olan bir kişi domates yedikten birkaç gün sonra  yorgunluktan şikayet edebilir. Besin intoleransı döküntü gibi belirli bir şekilde değil, müphem ve kesin olmayan şikâyetler şeklinde ortaya çıkar. İntoleransa sebep olan besinden büyük bir porsiyon veya sık sık yenilmediğinde belirtiler ortaya çıkmayabilir. Örneğin laktoz intoleransı olan bir kişi sütlü kahve yada bir kaşık süt içince belki bir şey olmayabilir ama birkaç bardak süt içerse hastalanabilir.

 

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: