Anksiyete Belirtileri Nelerdir

Anksiyetesi olan kişiler çeşitli belirtiler gösterebilir. Bazı insanlar çarpıntı hisseder, bazıları ise midelerinde kelebekler uçuyormuş gibi hisseder.

Zihin ve beden arasında bir kopukluk varmış gibi, kontrolden çıkmış gibi hissedebilir.

Yaygın semptomlar arasında kontrol edilmesi zor olan endişeli düşünceler ve inançlar, huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, uykuya dalma güçlüğü, tükenmişlik, sinirlilik ve açıklanamayan ağrı yer alır. Kendimizi tanıyarak, hissettiğimiz duyguların korku belirtileri olup olmadığını anlayabiliriz.

panik atak farklıdır Anksiyete atakları ve panik ataklar ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Panik ataklar, aniden ortaya çıkan ve kısa sürede doruğa ulaşan yoğun kaygı duygularıdır.

Panik atağı tetikleyen durumlar çoğunlukla açıktır, ancak anlaşılmaz durumlardan sonra da ortaya çıkabilirler. Fiziksel olarak kalp krizi geçiriyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Panik atak geçirdiğinin farkında olmayan kişilerde kalp krizi benzeri belirtiler kaygıyı artırabilir ve atağı daha da kötüleştirebilir. Anksiyete gibi panik atak belirtileri de kişiden kişiye değişir.

Panik atak geçiren bir kişi göğüs ağrısı, boğulma hissi, kontrolü kaybetme korkusu, yaklaşan kıyamet duygusu, terleme, titreme ve kızarma, ellerde, ayaklarda veya yüzde uyuşma ve karıncalanma, mide bulantısı veya kusma yaşayabilir.

nefes darlığı ve ölüm korkusu yaşayabilir. Uzmanlar, korkuya tam olarak neyin neden olduğu konusunda net verilere sahip değiller, ancak bunun, faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığına inanılıyor. Ayrıca, beynin kaygıyı kontrol eden ve duygusal ve korkuyla ilgili anıları depolayan ve hatırlatan bölgelerindeki rahatsızlıkların da kaygıya neden olabileceğine inanılmaktadır.

Anksiyete bozukluklarının semptomlarını azaltmak ve rahatsızlığı yönetmek için birçok tedavi seçeneği vardır.

Bununla birlikte, en yaygın iki tedavi psikoterapi ve ilaçtır. Her iki tedaviye de yanıt deneme yanılma yoluyla belirlenebilir.

Psikoterapi: Danışmanlık veya konuşma terapisi olarak bilinen psikoterapi, kaygı belirtilerini azaltmak için bir terapistle birlikte çalışır.

Bu tür danışmanlık, duygularınızın davranışlarınızı nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlar. Psikoterapi, anksiyete bozukluklarıyla nasıl başa çıkılacağını anlamak ve öğrenmek için güçlü bir tedavidir.

Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT): Bu tür psikoterapi, olumsuz, paniğe neden olan düşünce ve davranışları olumlu olanlara dönüştürmeye yardımcı olur. Korku ve endişe yaratan durumlara endişe duymadan nasıl yaklaşacağımızı ve bunlarla nasıl başa çıkacağımızı öğreten etkili bir terapidir.

İlaçlar: Doktorlar, anksiyete semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için çeşitli antidepresanlar, ilaçlar ve sakinleştiriciler kullanabilir. İlaç öncelikle kısa süreli rahatlama amaçlıdır ve uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır.

Hangi ilacın sizin için uygun olduğunu belirlemek ve artılarını ve eksilerini tartışmak için doktorunuzla konuşmak da iyi bir fikirdir.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: