Amip hastalığı nedir ?

Amip hastalığı nedir ?

Amip hastalığı:amip tek hücreden oluşan ve bağırsakta yaşayan bir asalaktır.Yalancı ayakları sitoplazma uzantısından oluşur.Ve amipler yalancı ayalar ile hareket edebilir.Amipler geniş bir grup halindedir.Amip hastalığına içlerinden Entamoeba histolytica tür oluşturur.İnsan bağırsağında hastalığa yol sebebiyet verir.Amipler İkiye bölünerek çogalmalarını saglarlar.Hiçbir hastalıga sebep olmıyacagı gibi akut amipli dizanteri hastalıgına kadar varan ağır has­talıklara sebep olabilir.Kan dolaşımı ile önce karaciğer üzerinde sonra vücudun degişik organlarında apseler oluştururlar.Çok şiddetli karın ağrısı ve ishalin kanlı olması en belirgin belirtilerdir.

Amip hastalığı korunma yolları:

Günümüzde bağırsak asalağı ile ilgili hastalıklarının tedavisi bir sorun oluşturmamaktadır.Asıl problem bağırsak asalağı hastalıklarından korun­mak olmalıdır.Çünkü çok fazla hastalık olgusu çok uzun süre ortaya belirti vermez. Belirtiler orta­ya çıkana kadar binlerce hatta milyon­larca amip üreyerek çevreye dağılan asalağın insanlara bulaşma ihtimali oldukça yükselir.Bu sorunun kök­ten çözülmesi için
1-İnsanların dışkısının kanali­zasyon ve arıtma tesislerinden geçiri­lerek dış ortama bırakılması gerekmektedir. 2-Kırsal ke­simde insan dışkısının gübre olarak kullanılmaması çok önemlidir.
3-Her bireyin temizlik alış­kanlıkları olmalıdır.

Admin

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: