Alzheimer Nedir

Alzheimer Nedir

Alzheimer Nedir

Alzheimer nedir ?

Alzheimer,zihinsel işlevlerde bozulmalara yol açan bir beyin rahatsızlığıdır.Alzheimer ile hafıza yetersizliği,yön bulmada sıkıntı,konuşmada bozukluk gibi sorunlar görülebilir.Hasta günlük yaşamını yerine getiremez ve davranış bozuklukları bile görülebilmektedir.Halk arasında ise genelde bunama adı verilir.

Alzheimer hastalığının nedeni ?

Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalarda yakın akrabalarda bu hastalığı yakalananlarda Alzheimer’a yakalanma riski yüksektir.Bu varsayım ile akrabalarında Alzheimer hastası olanın Alzheimer olacak diye bir kaide yoktur. Alzheimer kesinlikle bulaşıcı bir hastalık grubunda değildir.

Alzheimer risk grupları ?

Alzheimer sık olarak 65 yaş üzerinde görülür.Ancak 85 yaş üzerinde de nadir olarak görülebilir.Genel anlamda yaşlı yaştaki görülen hastalıklar arasında 4. sırada yer almaktadır.Kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Alzheimer’in nedenleri nelerdir ?

Alzheimer’in belirgin bir belirtisi yokturdur. Ama en sık görülen belirtiler ;

Damarın sertleşmesi
Beyinin fazla yada az kullanmak
Enfeksiyon sonucu meydana gelmez
Yaşlılık ile alakası yokturdur.
Alzheimer’in tedavisi ?

Alzheimer tedavisi teknoloji geliştikçe gelişmektedir.Hastalıktan tam olarak kurtulamasa da hastalar son yıllardaki çıkan ilaçlar ile hastalık belirtilerinin büyük bir kısmı giderilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Alzheimer Nedir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?