Böbreklerimiz Hayati Önem Taşıyor Peki Onları Nasıl Temizleriz

Böbrek ‘leri temizlemenin çeşitli yöntemleri vardır. İşte böbrekleri evde temizlemenin 5 etkili yolu. Yoğun hayatıyla birlikte evdeki fast food yerini aldı. İstenmeyen toksinler, sürekli fast food tüketimi ve diğer birçok faktör nedeniyle vücudumuza girer.

Bu toksinleri vücudumuzdan atmak sandığınızdan çok daha zordur. Toksinler, özellikle böbreklerimiz için gerçek bir yüktür. Özellikle sağlıksız beslenme nedeniyle böbreklerimize saldıran toksinler, böbrek ‘lerin zamanla işlevini kaybetmesine neden olur.

Bunun sonucunda böbrek taşlarından tümörlere kadar birçok hastalık gelişebilir.
Görevimiz, vücudumuzu canlı tutan ve hayati faaliyetlerimiz için çok önemli olan böbrekleri temiz ve sağlıklı tutmaktır. Çok küçük adımlarla böbreklerimiz toksinlerden temizlenebilir. Böylece daha sağlıklı böbreklere sahip olursunuz.

 1. Bol su için
  Su içmenin bizim için ne kadar sağlıklı olduğunu her zaman konuşuruz. Aslında su içtiğimizde böbrek ‘lerimizi temizlemesi bize daha iyi gelir. Araştırmacıların elde ettiği bilgilere göre kişiden kişiye değişmekle birlikte her gün en az 8 bardak su içmeliyiz. Her gün 8 bardak su içersek böbreklerimiz düzgün bir şekilde beslenebilir ve sonuç olarak sağlıklı böbreklere sahip oluruz. İdrarınızın durumu, yeterince su içip içmediğinizi ve böbrek ‘lerinizin temiz olup olmadığını belirlemenin en iyi yollarından biridir. İdrarınız güçlü bir kokuya sahip olmamalıdır. Ancak idrarınızın rengi beyaz veya beyaza yakın olmalıdır. İdrarınız sarıysa ve çok kötü kokuyorsa, bunun nedeni yetersiz böbrek bakımı ve yeterince su içmemek olabilir.

Çeşitli bitki çaylarının böbrek ‘lerimizi temizlemeye iyi geldiği reklamı ve reklamı yapılsa da, böbreklerimizi temizlediği tıbbi olarak kanıtlanmış tek sıvı sade sudur. Tabii ki çeşitli meyve ve bitki çayları ile birlikte tükettiğimiz vitamin ve mineraller böbreklerin temizlenmesine çok yardımcı oluyor. Ancak veriler, suyun böbreklerimiz için en faydalı içecek olduğunu gösteriyor.

 1. Alkol ve kafeinden uzak durun Alkolün vücudumuz için en zararlı içeceklerden biri olduğu bilinmektedir. Alkol ve kafein sadece böbreklerimiz için değil, diğer birçok organ ve sindirim sistemi için de zararlıdır. Alkol ve kafeinin böbreklerimiz için zararlı olduğu kanıtlanmamış olsa da, yaygın olarak doğru olduğuna inanılıyor.
  uyku fonksiyonunuz için kahve tüketiminiz konusunda kararlı olsanız bile, kahve tüketimini azaltmak size büyük fayda sağlayacaktır. Alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmak hem böbrekleriniz hem de diğer organlarınız için iyi haber olacaktır.
  3 Bol bol meyve yiyin
  Su içmek kadar faydalı olmasa da meyve yemek böbrekleri temizlemenin en ciddi yollarından biridir. Özellikle fast food olmak üzere vücudumuza zararlı yiyecekler yemektense meyve yemeniz çok daha sağlıklıdır.
  Yeterince meyve yemediğinizde, satın aldığınızda en çok kullanacağınızı bildiğiniz meyveyi seçin. Özellikle portakal, muz, kivi ve şeftali gibi potasyumdan zengin meyveleri tercih edebilirsiniz, böbreklerinizin daha hızlı çalışmasını sağlar.
  Belli bir seviyenin üzerinde çok fazla potasyum tüketmenin ölümcül olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle bu meyveleri düzenli olarak tüketmek gerekir. Bu konuda alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri daha az ve çeşitli meyve yemektir. Vücudumuzdan toksinleri atmanın en iyi yollarından biri bol meyve yemektir.

4.Limon, en başarılı böbrek temizleme maddesi
Limon, C vitamini açısından en zengin meyvelerden biridir. Limon böbreklerinizin çalışmasını hızlandırır ve böbreklerinizi temizlemenizi kolaylaştırır. Limon, birçok hastalığa yardımcı olan iyi bir idrar söktürücü olarak bilinir. Ancak böbrek taşını en kolay ve en zararsız şekilde düşürmenize yardımcı olacaktır.

 1. Ciddi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız tedavi olun
  Ciddi bir böbrek hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız böbreklerinizi temizlemek için vakit kaybetmeyin. Bu yöntemler size fayda sağlasa da genellikle uzun vadeli çözümlerdir.
  Vücudunuzun bir hastalık nedeniyle kötü etkileri varsa, kendi uyguladığınız yöntemlerle değil, uzmanların uygun gördüğü tıbbi çözümlerle tedavi etmelisiniz.
  Bu yöntemler temel olarak böbreklerimizin mevcut sağlığını korumayı amaçlar. Bunun amacı böbrek taşı oluşumunu engellemek ve böbreklerin işleyişini hızlandırmaktır. Böbreklerinizi düzenli olarak temizlemeniz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmanız, ileride böbrek hastalığına, böbrek taşı gibi ağrılı hastalıklara yakalanmamanız ve başka hastalıklara neden olmamanız için önemlidir.

Sağlıklı bir böbrek, sağlıklı bir vücut demektir. Bu nedenle hasta değilken kendinize bakmanız gelecekte size yardımcı olacaktır. Halihazırda böbrek hastalığınız varsa öncelikle doktorunuza başvurmalı ve ardından bu yöntemleri doktorunuzun izin verdiği ölçüde kullanmalısınız.

Yorum yap

:?: :razz: :sad: :evil: :!: :smile: :oops: :grin: :eek: :shock: :???: :cool: :lol: :mad: :twisted: :roll: :wink: :idea: :arrow: :neutral: :cry: :mrgreen: