2021’de Psikiyatri Doktor Maaşı Ne Kadar?

2021’de Psikiyatri Doktor Maaşı Ne Kadar?

2021’de Psikiyatri doktorlarının alacağı maaşlar yine uzman hekim maaşı kapsamında değerlendirilmektedir. 2019 Temmuz zammı ile birlikte Psikiyatrist maaşlarıyaklaşık 7300 TL’dir. 2020 Ocak itibariyle bu maaşlar bütün devlet memurlarının maaşları gibi zam görecektir.

2020 Psikiyatrist Maaşları Tutarı

2021’de psikiyatrist doktor maaşlarınada uzman doktor maaşı kapsamında  % 4+% 4 zam yapılacağı açıklandı. Açıklama hükümet tarafından yapıldı. Yapılan açıklamaya göre psikiyatristlerin maaşına 2020 Ocak ayında %4,  Temmuz ayında yine % 4 zam yapılacak. Ayrıca bu yapılan % 4 ‘lük zammın dışında, o gün itibariyle açıklanan enflasyon tutarı kadar da ek ödeme olarak maaşlara eklenecek.Buna göre yapılan hesaplamada psikiyatristlerin maaşları 2020 Ocakta yaklaşık 7560 TL’yi bulacaktır.

Bu rakama,devlet sektöründe çalışan uzman doktorlar için bazı kriterlere göre ilaveler yapılmaktadır. Bukriterlerişunlardır:

  • Uzman doktorun medeni hali (evli ya da bekar olması),
  • Uzman doktorun eşinin çalışıp çalışmaması, ( eşi çalışmayan devlet memuruna ek ödenek verilir)
  • Psikiyatristinçocuk sahibi olmasına göre değişir. ( Devlet her çocuk için çalışanına ek ödeme vermektedir.)
  • Ayrıca doktorun çalıştığı bölgeye göre de maaşına ek yapılabilir.

2021 Ocak Psikiyatrist Maaşları

2021 Ocakta psikiyatristlerin maaşı7560 TL olduğu düşünülürse bütün bu yukarıda sayılan ek ödemeler ile birlikte tekrar hesaplama yapıldığında devlet memuru olarak görev yapan bir psikiyatristinaylık ödeneği yaklaşık8.057 TL oluyor. 8057 TL Maaşa zammın yapıldığı gün itibariyle bildirilen enflasyon farkı da eklenecektir.

2021 Psikiyatristlerin Maaşları

2021 psikiyatrist maaşı için hükümet tarafından yapılan açıklamada yine uzman doktorlara yapılacak zamma paralel olarak% 3 +% 3 zam yapılacağı bildirildi. Bahse konu açıklamada 2021 yılındayapılan zamma o günkü koşullarına göre açıklanan enflasyon kadar, ilave ödenek verileceği de belirtildi.

2021 Serbest Piyasada Psikiyatrist Maaşları

2021 Serbest piyasada yani devlet memuru olmadan özel hastanede ya da kendi muayenehanesinde çalışan psikiyatristlerin aylık kazancı bazı koşullara göre değişiyor. Özel hastane ya da poliklinikte çalışan psikiyatristin maaşı en düşük 6000 TL olurken, piyasada tutunmuş popüler bir psikiyatristin alacağı aylık gelir tutarının tavan sınırı belirsiz şekilde yükselebilir.

Bir psikiyatristin maaşına etki eden başlıca faktörler şunlardır:

  • Bir ay içinde muayene edilen hasta sayısı,
  • Bir ay içinde tutulan nöbet sayısı,
  • Döner sermayeden alınan pay,
  • Bahse konu psikiyatristin ne kadar tanınmış olduğu,
  • Psikiyatristin kariyeri ve unvanı ( doçent, profesör vs.) .

2021 Emekli Psikiyatrist Maaşları

2021 emekli uzman doktorların maaşları temmuz zammı ile birlikteortalama 7.200 TL olarak belirlenmiştir. 2020 ve 2021 Yılında emekli uzman doktor maaşlarına da yukarıda verilen % oranında zam yapılacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?