2021’de Fizyoterapist Tekniker Maaşı Ne Kadar?

2021’de Fizyoterapist Tekniker Maaşı Ne Kadar?

2021 ‘da Fizyoterapist teknikerlerinin maaşları 3650 ila 3850 TL arasında değişiyor. 2021 Ocak itibariyle bütün devlet memurlarına uygulanacak olan % 4’lük maaş zammı fizyoterapist teknikeri maaşı için de geçerlidir.

Özel Sektörde Fizyoterapist Teknikeri Maaşı

Özel sektörde fizyoterapist teknikeri ücretleri kamu sektörüne oranladaha düşüktür. Özel sektörde maaşlar 2300 TL ila 2600 TL arasında değişiyor. Bu rakamlar ortalama Türkiye geneli rakamları olup her özel hastane ya da polikliniğe göre değişiklik gösterir. Bu konuda özel sektörde duyulan en yüksek rakam 3000 TL’dir.

2020-2021 Fizyoterapist Teknikeri Maaşı ve Uygulanacak Zam Yüzdeleri

2021 Fizyoterapist teknikerlerine yapılacak zamlarhükümet tarafından açıklandı. Bu açıklamaya göre fizyoterapist teknikeri de dahil olmak üzere 2021 ocakta maaşlara %4 zam yapılacaktır. Bunu takiben 2021 Temmuz ayında ise tekrar %4 zam uygulaması yapılacaktır.

Ocak ve Temmuz zamları yapılırken o günkü enflasyon farkı da hesaplanarak maaşlara ek zam olarak yansıtılacaktır. 2021 Yılı zam oranları da karara bağlandı ve aynı konuşmada açıklandı. Hükümetin 2021 yılı için yaptığı açıklama uyarınca 2021 yılı Ocak ayında %3, Temmuz ayında ise yine bir %3 zam yapılacağı bildirildi.

Yine 2021 Ocak ve Temmuz zamları yapılırken o günkü enflasyon yüzdelerinin hesaplanarak maaşlara ek olarak yansıtılacağı da bildirildi.

Kamu sektöründe görev yapan fizyoterapist teknisyeni maaşı bütün bu ek ödemlerden etkilenecektir.

Fizyoterapi Teknikeri Olmak İçin Gerekenler

Fizyoterapi teknikeri görevini yapabilmek için öncelikle meslek liselerinin ilgili bölümünü bitirerek teknisyen olunmalıdır. Daha sonra üniversitelerin 2yıllık ön lisans eğitimi tamamlanır ve fizyoterapi teknikeri unvanı alınır. Teknisyenlik ve teknikerlik çok karıştırılan kavramlardır. Fizik tedavi teknikeri olmak için ön lisans eğitiminin alınabileceği branşlar şunlardır:

  • Fizyoterapi,
  • Hidroterapi,
  • Fizik Tedavi
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyondur.

Devlet sektöründe görev almak isteyen fizyoterapi teknikeri öncelikle KPSS’ ye girerek yeterli puanı almalıdır. KPSS puanına göre devlette atamalar yapılmaktadır.

Fizyoterapi Teknikerinin Sorumlulukları

Fizyoterapi teknikerinin görevlerişunlardır:

  • Fizyoterapi teknikeri uzman doktorun kontrol ve gözetimi altında fizik tedavi çalışmalarını hastanın doğru olarak yapmasını sağlar.
  • Fizyoterapi teknikeri daha önceki fizyoterapi seanslarına oluşan istenmeyen durumları not alır ve bu durumların tekrarının önlenmesi için gereken tedbirlerin alınmasını sağlar.
  • Fizyoterapi teknikeri sağlık geliştirme programlarına dahil olmalıdır.
  • Fizik tedavi alan hastalara hem bedenen hem de manevi olarak destek sağlamak ve hastaların rehabilite olmalarına yardımcı olmak fizyoterapi teknikerinden beklenen görevler arasındadır.
  • Yapılan tedaviler ile ilgili bütün kayıtları hastalık iyileşinceye kadar düzenli bir şekilde tutmak ve bu kayıtları uzmanla paylaşmak da fizyoterapi teknisyeninin sorumluluk alanı içindedir..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?